Спортните залагания: игра на вероятности и уравнението на човешката природа

Борбата срещу вероятностите и внушението за контрол са белязали цивилизацията ни толкова дълбоко, че почти всеки акт на иновация или налагането на нов вид развлечение представлява опит за осигуряване на поредната опияняваща доза контрол.

Разбира се, като едно от най-буквалните въплъщения на играта на вероятности, примесена с обещанието за вълнение и победоносни възклицания, залаганията от всякакъв тип са, и винаги са били, широко практикувани. Там, където развлечението и рисковаността се срещат, се намират постоянно разрастващите се в една епоха на неоспоримото господство на интернета спортни залагания.

От залозите върху резултатите от Олимпийските игри в Древна Гърция, през залозите на гладиаторските битки в Древен Рим и простите но доста често срещани пиянски свади по Средновековните страноприемници, до популяризирането на хазарта при конни надбягвания в Англия и по-късно САЩ, историята на спортния хазарт демонстрира желанието на хората да се почувстват по-ангажирани с любимите си спортни развлечения, докато, в колективния дух на едно спортсменско съревнование, играят добре позната игра на проценти и вероятности.

Source: “phxart.org” by Painter, Jean-Léon Gérôme (CC BY-SA 4.0)

 За компании като bet365, опериращи на интернационално ниво, усвояването на принципите на ‘менажиране’ на вероятностите и успешното реализиране на нарастващо очакване представляват кулминацията на десетилетия от проби, опити и грешки на вероятностите. Такива портали могат да покажат неразривната връзка между хазартната инициативност и удовлетворяващото ‘менажиране’ на вероятностите. Това ‘менажиране’ придобива специфична значимост когато е приложено в контекста на каквито и да е спортни залагания, представляващи може би едно почти идеално сливане между съревнование, вълнение, развлечение и риск.

Тъй както успеваемостта при този тип залагания би могла да се дължи на математическата точност на определени изчисления и уравнения, така и първоначалната потребителска привлекателност на услугата би могла да се отдаде на едно правилно уравнение на човешката природа. Нима фундаменталната ни нужда от илюзия за контрол и приравняване на шансовете не играе роля в популярността на спортните залагания? Нима не бихме се възползвали от възможността да демонстрираме едно друго ниво на ангажиране с любимия ни спорт докато дебнем тръпката от потенциална победа?

 

Source: ‘Sports bet’ – Thomas Schlosser via “Flickr” by (CC BY 2.0)

 Човешката природа е зависима от привидното управление на вероятностите – известни и неизвестни. Нещо повече, от момента в който сме се докоснали до тръпката от неподозираната победа, реконструирането на устройствата за ‘менажиране’ на вероятностите и тяхната дефиниция са подложени на преосмисляне.

Когато наблюдаваме развитието на дефиницията на хазартните занимания в съвременния свят, където всеобхватният досег на онлайн пространството преразпределя отношенията между индивида и всичките му дейности, много бързо става ясно, че хазарта в спорта е успял да еволюира точно толкова успешно колкото технологията, чрез която го достигаме. Той е отражение на един от най-първичните инстинкти – адекватната преценка на риска във вероятностите.

Спортните залагания са толкова изкуство, колкото и наука. В тази пипкава игра на вероятностите – рефлектираща върху сложността и фундаменталните инстинкти на човешката природа – математиката и психологията се догонват в едно неспирно състезание по значимост. Но, както и в повечето неща от живота, пропорцията е решаващият фактор определящ не само финалиста, но и уравнението.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *